Bu web sitesini kullanmaya devam ederek, “Aydınlatma Metni”ni kabul etmiş olacaksınız.
KABUL EDİYORUM
Blog
Sonbahar ve Kış Aylarında Modumuzu Yükseltmenin Yolları
İşlenmiş yiyeceklere veda etme zamanı!
Bağırsakları desteklemek, besin maddelerinin emilimini ve atıkların uzaklaştırılmasını hızlandırmak; daha hafif ve daha enerjik hissetmene yardımcı olur. Lahana turşusu, yoğurt, kefir, somon, keten tohumu, ceviz, yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, mercimek, yulaf ezmesi ve portakalları günlük diyetinden eksik etme. Kafeinli içecekleri günde 1 porsiyonla sınırlandır ve günün ilerleyen saatlerinde bitki çayına geç. Unutma; düşük B-12 vitamini ve Omega-3 yağı seviyelerinin depresyonla bir ilişkisi var!

Patili dostlarla mutluluğa doğru
Columbia Üniversitesi´ndeki bir araştırmaya göre; bir köpek ya da kediyi 15 dakika kadar kısa bir süre boyunca sevmenin, vücudun oksitosin dahil olmak üzere ruh halini artıran hormonları salgıladığı belirlendi. Soğuk kış aylarına girerken sen de bir kap su ve mamanı al, evinde yoksa kendine sokakta bir patili dost edinmeyi unutma!

Hızlıca bitirebildiğin bir yapılacaklar listen olsun.
Kesin ve tatmin edici bir sonu olan küçük hedefler belirlemek ve onları gerçekleştirmek daha iyi hissetmene yardımcı olur. Bir dolabı temizlemek veya fotoğraf albümlerini toparlamak gibi küçük şeyler dene. Bununla başa çıkıp bitirmenin ve görevi tamamlamanın yarattığı enerji dalgasını alacağına eminiz. Akşamları küçük bir deftere o gün içinde minnettar olduğun 1-2 şeyi yazmak ve sabahları onu okuyarak uyanmak da ruh haline iyi gelecek.

Aromaterapiyi dene.
Bitkilerin çiçek, yaprak, kök, tohum gibi bölümlerinden buhar damıtma yöntemi ile elde edilen öz yağların duygusal, ruhsal ve fiziksel sağlık için kullanılması olarak adlandırılan Aromaterapi ile kış aylarına meydan okuyabilirsin. Örneğin portakal yağı ile motivasyonunu arttırabilir, ıtır yağı ile stresini azaltabilir, ardıç yağı ile uyku düzenini dengeleyebilirsin. Beden ve zihin yorgunluğunu gidermek için biberiğe yağı, stres ve gerilimi azaltmak için ise lavantayı dene.

Güneş giren eve doktor girmez!
Vücuttaki D vitamini eksikliğinin depresyon, anksiyete, stres, yorgunluk ve halsizlikle ilişkili olduğunu biliyoruz. Panjur ve perdeleri aç ve güneşin yüzümüze az güldüğü bu sonbahar ve kış aylarında alabildiğin kadar güneş ışığı al. D vitaminini yumurta sarısı, mantar, portakal suyu hamsi, sardalya,karides ve inek sütünden de almayı ihmal etme.
 
© Daphnis 2022. Tüm hakları saklıdır.