Bu web sitesini kullanmaya devam ederek, “Aydınlatma Metni”ni kabul etmiş olacaksınız.
KABUL EDİYORUM
Blog
Bodrum Kütüphaneleri
TARİH
Bodrum Kütüphaneleri
EKLEYEN
Daphnis Hotel
FOTOĞRAF
www.depositphotos.com

Bodrum’da deniz, güneş, kum üçlemesine kısa bir mola verdiğimiz zamanlarda farklı bölgelere keşfe çıkmaya doğru yola koyuluruz. Bodrum merkezde yemek, Yalıkavak yürüyüş, Gümüşlük’te gün batımı derken farklı seçenekler de her geldiğimizde yapacaklar listemize eklenir. her mevsim yaşayan Bodrum’da klasik yaz tatili önerilerinin dışına çıkan türlü aktiviteler de çoğalmaya başladı. Bodrum’un sevilen kütüphane ve kitapçıları sizin için derledik. Bir kahve, güzel bir manzara ve birkaç sayfa; tam manasıyla sizi telaştan uzaklaştıracak bir tatil aktivitesi.

Zai Yeni Nesil Kütüphane

Zai, Bodrumluların çok sevdiği, Bodrum’a tatil için gelenlerin ise ziyaret etmeden geçmedikleri yeni nesil bir kütüphane. Geçtiğimiz yıllarda kütüphanecilikte önemli konu başlıkları arasında yer alan, kütüphanelerin “üçüncü mekan” olmasından yola çıkılarak tasarlanmış bir sosyal alan burası. Yani ev ve iş dışında kişilerin sosyalleşebilecekleri “üçüncü” mekan olarak ele alınmış bir kütüphane. Zai’nin Konacık’ta yer alan bahçesine girer girmez kendinizi özel bir yerde hissediyorsunuz. Yeşillikler, koskoca bir zeytin ağacı, bahçeyi sarmalayan su kanalları, özenle seçilmiş heykeller ve tabii ki kitapların yükseldiği kütüphane binası. Kitap seçkisi de oldukça geniş; raflarında hem güncel hem de klasik basımlara rastlamak mümkün. Ayrıca Zai Yaşam adı altında çeşitli tadım atölyeleri ve aktiviteler de gerçekleşiyor. Yazın müzikten edebiyata farklı temalı etkinlikler de yer alıyor.

İmge Kitapevi

Bodrum’un ilk alışveriş merkezi olan Oasis, Bodrum ruhuna uygun sokakları ve az katlı mimari anlayışı ile merkeze yakın sosyalleşme alanlarından biri. Burada birçok ihtiyacınızı kolayca karşılamanız mümkün. Alışveriş merkezinin en alt katında, süs havuzunun hemen yanına konuşlanmış İmge Kitapevi de şehrin ortasında kurtarılmış bir vaha gibi. Tatilde okuyacağınız kitabı seçmek, kafesinden bir şeyler atıştırmak ve dergi sayfaları karıştırmak için ideal bir şehir merkezi mekanı.

Babun Çocuk Kitapçısı

Babun Çocuk Kitapçısı, 0-14 yaş arası çocuklar için kitap seçkisi olan ancak küçük-büyük herkesin zaman geçirebileceği bir deneyim alanı. Kitap okumayı seven herkesin çocukluğuna mini bir seyahat yapacağı bir kitapçı burası. Torba’da yer alan yeşiller içindeki Babun Çocuk Kitapçısı’nda düzenli ve pop-up olmak üzere birçok aktivite gerçekleşiyor. Felsefeden kukla tiyatrosuna özellikle çocuklara göre birçok atölye yapılıyor. Ağaç ev gibi tasarlanmış iç mekan, kocaman bir bahçe ve güzel çocukluk anıları.

Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi

Bodrum Kalesi’nden Kumbahçe’ye doğru giderken yanından geçtiğiniz 150 yıllık tarihi bir Rum binasına kurulan Cevat Şakir İlçe Halk Kütüphanesi, 1955’ten beri kütüphane olarak hizmet veriyormuş. Bodrum merkezinde gezerken, kütüphanenin raflarına göz atabilir çocuklar ya da yetişkinler için olan kitapları oracıkta okuyabilirsiniz. Tam bir devlet kütüphanesi mantığıyla çalıştığı için ziyaretler ücretsiz ve kitap ödünç alabiliyorsunuz. Çocuklar için masal saati, yetişkinleri için ise imza günü gibi aktiviteler oluyor. Etkinlikleri ise kütüphanenin Facebook sayfasından inceleyebilirsiniz.

Bodrum Mimarlık Kitaplığı

Dünya Mimarlık Topluluğu’nun kurucusu Prof. Dr. Suha Özkan ve Yasemin Aysan’ın mesleki hayatları boyunca edindikleri kitapları bir araya getirdikleri Bodrum Mimarlık Kitaplığı, Bodrum Marina’ya çok yakın olan Tepecik Mahallesi’nde yer alıyor. Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nın içeriği kadar binası da özenle yapılmış. Eski bir Bodrum evi, aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve konsept bir kütüphaneye dönüştürülmüş. Türkiye ve yurt dışında oldukça başarılı işlere imza atmış ikilinin kitaplarını incelemek, Eski Bodrum mimarisinin özenli restorasyonunu görmek ve Tepecik Mahallesi’nin daracık arka sokaklarında kaybolmak için kitaplığı ziyaret etmenizi öneririz. Belli saatlerde açık olduğu için gitmeden açık olduğu saatleri öğrenmenizde fayda var.

© Daphnis 2022. Tüm hakları saklıdır.