Bu web sitesini kullanmaya devam ederek, “Aydınlatma Metni”ni kabul etmiş olacaksınız.
KABUL EDİYORUM
Blog
Çocuklar İçin Çevrimiçi Aktiviteler
2021 tam olarak hayal ettiğimiz gibi başlamasa da biz morallerimizi nasıl yüksek tutacağımızı öğrendik, en azından öyle düşünüyoruz🙃 peki küçükler? Bu yeni mini karantina süreciyle haftanın en sevdikleri günlerini evde geçirmek pek onlara göre değil… Bu durumu herkes için bir nebze de olsa renklendireceğini düşündüğümüz bazı çevrimiçi önerileri sizler için derledik;
 
Çevrimiçi izlenebilen doğal parklar
 
San Diego Hayvanat Bahçesi / Amerika
 
Babun, zürafa, panda ve koala gibi çocukların seveceği on üç farklı türe ev sahipliği yapan doğal parkın sakinleri ile evinizde safari keyfi için link’iniz🤗:
 
 
 
Melbourne Hayvanat Bahçesi / Avustralya
 
Melbourne Hayvanat Behçesi ekibi parka sadece kameralar yerleştirmekle kalmayıp bu süreçte evlerinde olan meraklılar için sanal turlar da kaydetmişler. Anlatım dili İngilizce olsa da doğa sevgisinin dili olmaz diyor ve sizi Melbourne sakinleriyle başbaşa bırakıyoruz:
 

 
Monterey Körfez Akvaryumu / Amerika
 
Deniz su samurlarının maskaralıklarını ya da deniz jölelerinin huşu içindeki sürüklenmelerini izleyebileceğiniz on farklı canlı yayın kamerası ile tam bir halk hareketi yapan akvaryum yönetimini tebrik ediyoruz, buyurunuz:
 
 
 
Nostaljik Eğlenceleri Tercih Edenler İçin Çocuk Tiyatrosu Oyunları
 
Tembel Memiş / Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Tembelliği ile nam salmış Memiş’in hayallerine emek harcayarak ulaşmanın ne kadar değerli olduğunu keşfettiği fantastik hikayeyi konu alan oyun Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından sahnelenmiş:
 
 
 
Eşşek Kulaklı Midas / İzmir Devlet Tiyatrosu
 
Oyun, ülkesinde müziği yasaklayan Kral’ın kendisinden habersiz kaval çalan Çoban’a yaptığı haksızlıktan dolayı kulaklarının eşek kulağına dönüşmesini anlatıyor. Kötülerin kaybettiği hikayeleri seviyoruz.🥰
 
 
 
Papağan Kaçtı / Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Refah içinde yaşarken macera arayan Papağan Armağan, evden kaçınca sahip olduklarının değerini anlar.
 
 
 
Çocukların Evden Gezebileceği Sanal Müzeler
 
Metkids / MET Müzesi / New York
 
Dünyanın en çok ziyaretçi kabul eden üç müzesinden biri olarak anılan Metropolitan Sanat Müzesi’nin 7-12 yaş grubuna mensup seçkin bir çocuk grubu ile geliştirdiği MetKids, karantina sürecinde çocukların sanattan uzak kalmamasını amaçlıyor. Zamane çocuklarının birincil odak noktası olan ekranlar aracılığı ile onları yakalayan platform, müzenin efsanevi binalarının dev bir minyatür vari çizimiyle açılıyor. Çizim içerisindeki detaylarda saklanan eserlerin bilgilerine ulaşılabilirken 5000 yıllık sanat koleksiyonuna paralel hazırlanan ‘Zaman Tüneli’ uygulaması ile çocuklar coğrafya/çağ seçenekleri ile de kendi kendilerini kaybedebiliyorlar.
 
 
 
Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi / Washington
 
Bitkiler, hayvanlar, fosiller, mineraller, kayaçlar, meteorlar derken 126 milyon örnek barından müze, Smithsonian Enstitüsü’nün yönettiği müzelerin içinden en popüler olanı. 186 kişilik bir bilim adamı kadrosuyla kendini doğa ve kültür tarihine adayan bu müze tabiki sanal olarak da gezilebiliyor.🤓
 
 
 
Galzer Çocuk Müzesi / Florida
 
Diğer birçok müzenin aksine Glazer, çocuklara sanal bir deneyim sunmak yerine onlara ellerinden düşürmedikleri ekranlar aracılığı ile ulaşarak bu kez ellerini kullanabilecekleri aktivitelere davet ediyor. Yemek yapma, basit deneyler, araştırma, egzersiz ve çözüm bulma gibi ana başlıklar altında origami, geri dönüşüm ile oyuncak yapma, simetri gibi yöntemlerin gösterildiği yığınla video içerik için link’iniz:
 
 
 
Tate Kids / Londra
 
Tate Müzesi, çocuklar için hazırladığı dijital platformu ile interaktif müze hareketini görmekle kalmıyor ve bahsi yükseltiyor. Hazırladıkları soru&cevap oyunları, ünlü sanatçıların tekniklerinin taklit edilerek yapılabilecek çizim denemeleri ve basit bilgi yarışmaları benzeri içeriklerle eğlence soslu sanat bilgisinin yanında kullanılan basit ingilizce seviyesi ile çocukların dil gelişimine de katkıda bulunuyorlar. 
 
 
 
sanalgezinti.com
 
Son olarak da yurtiçi ve yurtdışından farklı şehirleri ve müzeleri 360 sanal tur formatında görebileceğiniz bir adres de; 
 
 
© Daphnis 2022. Tüm hakları saklıdır.