Bu web sitesini kullanmaya devam ederek, “Aydınlatma Metni”ni kabul etmiş olacaksınız.
KABUL EDİYORUM
Blog
Bodrum’un en eski yolları
TARİH
Bodrum’un en eski yolları
EKLEYEN
Daphnis Hotel
FOTOĞRAF
www.bodrumluculuk.com

Gün batımından şafağa her yaz yüzlerce anıyı hafızanıza yerleştirdiğiniz Bodrum, asırlardır aynı etkiyi birçok insanda yaratıyor. Bu iklimi güzel bölgenin bilinen en eski sakinleri ise Lelegler. Milattan önce, Bodrum Yarımadası’nda uzun yıllar yaşamış Lelegler, ulaşım ve ticaret yolu olarak şu an bizim konuşlandığımız birçok yerin yakınlarını aşındırmış. Özellikle yamaçlar ve bazı tepeler, henüz antik yapılaşmalar varken en işlek yollardanmış. Turgutreis’den Etrim Köyü’ne devam eden Leleg Yolu uzunluğu 185 km, şimdilik yürüyüş rotası olarak açılan bölümü ise 22 km. Hem antik kalıntılar hem de doğanın içinden geçen patikalarıyla keşfedilmeye değer bir yürüyüş rotası.

Geçen yıllarda düzenlenen antik yol, yürüyüş severlerin daha elverişli bir şekilde parkuru tamamlamasını sağlıyor. Ancak illa da etapları tamamen yürümeye gerek yok, yolların geçtiği antik kentler, tepeler ve bazı bölgelere aracınızla da ulaşabilir tarihi ve manzarayı deneyimleyebilirsiniz. Göltürkbükü’ne yakın Leleg rotalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Pedesa Antik Kenti – Gölköy Korusu

Bodrum Devlet Hastanesi’nin üstlerinde yer alan eski Leleg yerleşkesi Pedesa, tarihi kalıntılarıyla gezilmeye değer. Gökçeler Kalesi olarak da bilinen bu bölge Bodrum merkezini tepelerden görür. Bodrum çevresindeki çoğu antik yerleşkede olduğu gibi burası da yükseğe kurulmuştur. Düşmanlardan gelen olası saldırılara karşın yarımada kıyılarını kuş bakışı görmek üzere düşünülmüştür. Antik Kent’ten Gölköy Korusu’na uzanan yol 4 saatlik, zorlu bir parkur. Yol üzerindeki kırmızı – beyaz yol takip işaretlerini izleyebilirsiniz. Yaz başlangıcı veya sonu, çok sıcak olmayan bir günde parkuru arşınlamak mümkün.

Gündoğan Parkuru

Göltürkbükü’ne arabayla 10 dakika uzaklıktaki Gündoğan Koyu’nu çevreleyen tepelerde birçok antik kalıntı ve izlenecek müthiş manzaralar var. Leleg yolunun bir kısmı da buralardan geçer. 3-4 saatlik bir keşif turuyla Gündoğan’ın hiç görmediğiniz bir yüzüne şahit olabilirsiniz. Gündoğan parkurunda görülmeye değer birçok nokta var. Uzun yürüyüşleri tercih etmezseniz direkt bu noktaları keşfe gidebilirsiniz. Volkanik taşlarla çevrili Peynir Çiçeği Mağarası, Elli İki Merdiven Kilisesi ve Osmanlı Kulesi bu rotada karşınıza çıkacak önemli noktalar arasında.

Yalıkavak Sandima Köyü – Partipanaz Kayası

Yalıkavak merkezinde yer alan pazar yerinden ulaşabileceğiniz Sandima Köyü, 600 yıl önce kurulmuş, sonralarda terk edilmiş, mimarisi ve yıkık terkedilmiş evleriyle göz kamaştıran bir  yer. Bu rotayı kısa tutup sadece köyü gezmek bile tarihi ve doğal dokulara doymanızı sağlayabilir. Araçla köyün içine kadar girebilir, etraftaki zeytin ve okaliptüs ağaçlarıyla kaplı bitki örtüsünü keşfettikten sonra hafif zorlu bir tırmanışla Yakaköy tarafında yer alan Partipanaz Kayası’na ulaşabilirsiniz. Ana yolu kullanarak bu rotadaki seyir tepeleri, yel değirmenleri ve başlangıç, bitiş noktalarına arabayla da gitmek mümkün.

Yanınızda bulundurmanız gerekenler
  • Su
  • Güneş kremi
  • Şapka
  • Yürüyüş ayakkabısı
  • Atıştırmalık
  • Cep telefonu için powerbank
© Daphnis 2022. Tüm hakları saklıdır.